Su Kaçağı

Su Kaçağı

Su kaçağı

Modern yaşam alanlarımızda su borusu ve atık su tesisatının geçtiği her noktada su kaçağı olma riski vardır. Su kaçağı nasıl oluşur ve su kaçağı nasıl tamir edilir?

Boru ve ek parçalarının birleştirerek yapılan su tesisatın da yapılan su tesisatında kullanılan malzemelere göre su kaçakları değişir. Örneğin son zamanlarda ülkemizde en çok kullanım su tesisat malzemesi pprc (plastik) borulardır. Plastik boru işlenirken kaynak yapılırken ek yerlerinden su kaçağı oluşmaktadır. Plastik borularda en çok su kaçağı işçilik hatalarından kaynaklanmaktadır. Bunu bir orantı olarak belirtirsek %90 işçilik %10da malzeme hatasıdır.

İşçilik hatası:

İşçilik hatası genellikle yapılan kaynaklardan su kaçağı oluşur. Bu kaçaklar zamanla ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni yeterince boru ve parçasını ısıtmamak eski paftaları kullanmaktan olur. Bu su kaçakları bu nasıl anlaşılır. Doğru su testi ile yapılmalıdır. Şebeke su ile su testi değil test pompası ile yapılır. Su tesisatı su tesisatçısı tarafından su kaçağı testi yapılmalıdır. Atık su tesisatı genellikle ek yerlerinden su kaçağı oluşmaktadır. Bu pvc borularının contasının sıyırtmasında meydana gelir. Ve en önemlisi ters eğimden su kaçağı oluşur. İyi bir su tesisatçısı atık su borularını yaptıktan sonra su testini yapar ve dış etkenlere karşı üzerini betonla kapatır. Bu ne işe yaramaktadır? Atık su boruları inşaat aşamasında eğimine su kaçağına karşı korunması için yapılır. Temiz su kaçaklarını makine ile tespiti mümkündür. Bu cihazlar noktasal tespit eder. Piyasada olan cihazlardan dinleme yolu ile su kaçağı tespiti yapılır. Atık su tesisatı kamera ile tespit yapılır. Atık su tesisatının içine kamera gönderilerek yeri tespit edilir.

 

 


Yorumlar


Yorum Yaz