Su Tesisatı

Su Tesisatı

Su tesisatı

Su tesisatı fabrika ve yapı tesisat olarak ikiye ayrılır. Su tesisatı evlerde ve iş yerlerinde bulunan lavabo klozet eviye tesisatı vardır. Su tesisatı ve ek parçaları borular birleştirerek yapılır. su tesisatı yapan ustaya su tesisatçısı denir.

Bunlar galvaniz borular pafta ile diş açılır. Bu paftalar iki tipi vardır. Bir manuel insan gücü ile dişler açılır. Diğeri ise elektirikli paftalardır. Günümüzden çok tercih edilen elektirikli paftadır. Su tesisatında açılan dişler keten ve sülyen boya ile sıkılır. Günümüz macun ve sıvı macun kullanılmaktadır. Su tesisatçılar pratik ve kolay olduğu için sıvı macunu tercih ederler. Yinede bazı ustalar 2’’ ve yukarı boru çapları için tercih etmektedirler. İngiliz nevi bezir yağı galvaniz boru ek parçaların kullanılır. Dirsek te nipel rekor manşon ve redüksiyondur. Pprc boruları ek parçaları fizyon kaynağı ile yapılan atık su tesisatı ( pis su tesisatı ) temiz su tesisatı yapılan mekanlarda su tesisatının kullanımlarına göre de atık su tesisatı gerekir. Atık su tesisatı aspes pvc borularından tercih edilir. Günümüz konutlarda pvc bu fabrika ve sanayi alanlarında pik boru kullanılmaktadır. Evlerde atık su tesisatında pvc borularında su sızdırması ve kolay montaj edilmesi için en çok tercih edilen silikondur. Bunun dışında pvc yapıştırıcı arapsabunu, ve bezir yağı kullanılmaktadır. Bazı pvc borularının özel birleşim malzemsi vardır. Bunlar vidali olarak yapılmaktadır. Bu malzeme yüksek katlı bina ve endüstiriyel alanlarda kullanılmaktadır. Atık su boruları ve parçaları dirsek açık kapalı, çatal , te redüksiyon manşon gibi parçalardan oluşturulur. Su tesisatını boru ve ek parçaları sistematik ve düzenli doğru bir şelikde yapılması çok önemlidir. Bunun için iyi bir su tesisatçısı ile çalışmalıdır.

 Su tesisatçısı evinizde işyerinbizde yapılacak su tesisatı için önce mekan uygun atmatür ve vitrifiye yerleşimi önemlidir. İyi bir su tesisatçısı size ve mekana uygun malzeme ve yerleşiminizi yaparken size önereceği armatürler ve vitirifiye bu iş ne kadar kaliteli yapacağını gösterir.    

Su tesisatı bir dairenin can damarıdır. Yapılışına gelirsek zahmetli bir iştir, ama ustasına su tesisatçısı basit bir işlemdir. Bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktalarına gelirsek en önemlisi kaynaklarıdır. Fazla ısıda yada düşük ısıda yapılmaz eskiyen paftalarla kaynak yapılmaz. Birde tesisatınızın sigortası basınç regülatörü vardır. Basınç regülatörünün amacı tesisatınızı fazla basınçtan koruyarak patlamasını engeller.

 Bir daireni su tesisatı yapılırken öncelikle banyonuzda yerleşimler yapılır. Bu yerleşimleri iyi bir şekilde yapılması gerekir. Aksi takdirde dönüşü yoktur. Bir banyoya bir klozet bir lavabo birde duş vardır. Birde isteğe bağlı çamaşır makine koyulabilir. Bunların tesisatı yapılırken ölçülerini düzgün ayarlamak gerekir. Su tesisatçısı dizayn düzgün yapılmalıdır.

Banyonuzun tesisatını yaparken belli ölçüler vardır. Örnek verirsek duşun yerden yüksekliği 90 cmdir. Arasının ölçüsü ise 15,5 cm dir. Su tesisatçısı bu ölçüleri düzgün yapmazsa yapılan su tesisatında sürekli sorunla yaşanır.  Su akar klozetin duvar arasında boşluk lavabonun yerden yüksekliği gibi sorunlarla karşılaşılır. Ve daha önemlisi su tesisat sisteminde su kaçakları ortaya çıkar.